השקעה בנדל”ן בתקופת משבר הקורונה

בתקופה האחרונה לקוחות רבים פונים אליי בשאלה, מה יהא על שוק הנדל”ן לאחר תקופת הקורונה?
אני חייב לומר כי מדובר בשאלה מאוד מורכבת. שוק הנדל”ן אינו צפוי וכל שינוי קל יכול לגרום לתנודות משמעותיות במחירי הנדל”ן.
אתחיל ואומר שאינני מאמין שתהיה צניחה במחירי הדירות בארץ. הבסיס לאמונה זו נטוע במספר דברים עיקריים:
הראשון, קרקעות הינן מוצר מוגבל מאוד במדינתנו הקטנה והשני, צניחת מחירי הנדל”ן עלולה לגרום לקריסה של מוסדות פיננסיים ובראשם הבנקים למשכנתאות.
יחד עם זאת, אני מאמין שהעולם יצטרך להתרגל למציאות חדשה, גם לאחר משבר הקורונה – מציאות שתשפיע על כל הסקטורים וכנראה שלא תפסח על סקטור הנדל”ן.
משבר הקורונה יוביל למספר דברים בעתיד הנראה לעין:
אחד, תנודות בריביות הבנקים למשכנתאות. כאשר גם הם אינם יודעים לאן המשבר יוביל את השוק. הבנקים מהווים גורם מרכזי בשוק הנדל”ן וכל שינוי בריבית יכול להוביל לשינוי בשווי הנכס מאחר ושינוי ממוצע של 250 ₪ לחודש בתשלום המשכנתא יכול להוביל להבדל של עשרות אלפי ₪ בסוף תקופת המשכנתא.
שני, משבר הקורונה הוא משבר כלכלי לכל דבר ועניין. הרבה אנשים סובלים ממכה כלכלית קשה אשר עלולה להוביל אותם למכירה מאולצת של נכסים, בין אם בכינוס נכסים ובין אם מכירה יזומה. לצד זה, ישנם הרבה רוכשים אשר עצרו את תהליך הרכישה בגלל משבר הקורונה, בין בגלל יציאה לחל”ת ובין בגלל חוסר הוודאות למועד היציאה מהמשבר ואיך הוא ישפיע עליהם באופן כלכלי.
לדעתי, פרק הזמן הזה יכול להיות מעולה למשקיעים אשר יכולים למנף את חוסר הוודאות כדי לרכוש נכסים במחירים טובים. יש פה אלמנט של סיכון לרכוש בתקופה כזו, אך משקיע יכול וחייב לחיות עם הסיכון הזה.
אגב, השקעה אינה מנת חלקם הבלעדית של אנשי עסקים, כל אדם יכול להחליט להשקיע בנדל”ן.
המלצות שלי:
• רוצים לרכוש נכס? תנהלו מו”מ ואל תוותרו. נכון להיום, קיים חוסר וודאות ואתם יכולים לנצל אותה לטובתכם.
• יש לכם נכס ואתם צופים לבעיות בהחזרי המשכנתא בגלל המצב הכלכלי? אל תחכו לרגע האחרון, שאז תהיו חייבים למכור בכל מחיר. תתחילו בצעדים לשיווק הנכס ומכירתו.
• רוצים לרכוש נכס אך לא רוצים להסתכן? חכו קצת, ייתכן והחודשים הקרובים יזמנו עסקאות טובות יותר. התקופה הזו היא זמן טוב להתחיל ולחקור בצורה יסודית את השוק. עסקאות טובות לא נקרות בדרכנו כך סתם, יש לחפש אותן.
האמור לעיל מהווה דעה אישית ומידע כללי בלבד ובכל מקרה אינו מהווה תחליף לקבלת ייעוץ משפטי פרטני.

אנו עומדים לרשותכם בכל שאלה ומזמינים אתכם להיוועץ בנו ובתקווה שבמהרה נדע ימים טובים ובריאים.

שיתוף:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

התקשרו או השאירו הודעה:

צור קשר

מענה תוך 

דילוג לתוכן